Na luzie - Żarnowieckie zabytki i legendy

Żarnowieckie zabytki i legendy

Jeśli już jesteście w Dębkach warto odwiedzić także pobliski Żarnowiec. To miasteczko, które ma swoją ciekawą, wielowiekową historię. Jak się okazuje, możliwe jest też to, że wciąż ciąży na nim klątwa...

Całą historię i zwiedzanie należy zacząć od klasztoru. Założyli go cystersi z Oliwy pod Gdańskiem już w XII wieku. Dziś jest to dom benedyktynek, jedyny na Pomorzu klasztor średniowieczny wciąż pełniący swoją funkcję.

Jego część jest zamknięta dla turystów, ale można zwiedzać kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, wybudowany w stylu gotyckim. Jego wyposażenie to figury, obrazy i zdobienia z epoki renesansu i baroku. W jego skarbcu znajduje się wiele cennych przedmiotów liturgicznych. Otacza go cmentarz, na którym można znaleźć pomniki z XVI wieku.

Przy nim mieści się klasztor wraz z pozostałościami XVI – wiecznego muru. Przez wiele lat nie oszczędzała go historia, zmieniały się także siostry, które go zamieszkiwały. Dzisiaj gospodarzą na jego terenie benedyktynki, które pracują na roli i oprowadzają turystów.

Nad Jeziorem Żarnowieckim znajdowały się osady słowiańskie. Na zachodnim brzegu jeziora zachowało się grodzisko z wałem ziemnym. Odkopano w nim m. in. pozostałości po chacie kowala, który prawdopodobnie był także szamanem, gdyż robił m. in. amulety.  Dodatkową atrakcją są pozostałości po rozpoczętej budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W roku 1990 przerwano jej budowę.

Na Górze Zamkowej, najwyższym wzniesieniu nad jeziorem, kiedyś stał zamek. Jego właścicielka podobno zazdrościła urody Matce Boskiej z klasztoru. Za karę za jej zuchwałość zamek zapadł się pod ziemię, a na Górę została rzucona klątwa. Czy ciąży na niej do dziś?

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.